Bak
December 22. - janur 20.
A Bak-gyermek tbbnyire komoly, korarett tekintetvel vonja magra a figyelmet. Ha valakire szlesen s nyltan rmosolyog, az nla a nagy bizalom jele, igazi jutalomknt kell fogadnunk. Szereti s ignyli a rendszeressget. Ha idben megkapja a szokott elltst, ltalban csndes s nyugodt, jl eljtszadozik akr egyedl is. Nem mintha nem szeretn a babusgatst, a kzs elfoglaltsgokat, de nmi tartzkods s nllsgra val trekvs mindenkor jellemz r.
Valsznleg korn szobatiszta lesz, mivel becsvgy, s ers benne a szndk, hogy megfeleljen krnyezete elvrsainak. pp ezrt viszont ne erstsk benne a tudatot, hogy mindig mindenben kiemelkeden kell helytllnia, pldul muszj ugyanakkor (vagy mg korbban) jrnia, beszlnie, rajzolnia, egyedl ltzkdnie, mint hasonl kor trsainak. Ez rks teljestmnyknyszert s szorongst breszthet a kis Bakban. Ennl jval kedvezbb hatst tehet r az nbizalmt erst biztats, dicsret.
Nagyobb cseperedve lvezett lelheti az olyasfajta, kzzelfoghat eredmnyt hoz tevkenysgformkban, mint a gyurmzs, a tsztagyrs, a kertszkeds, a homokozs vagy az ptjtk; szvesen gyjthet s rakosgathat kavicsokat. Mivel vatossg s nmi visszafogottsg jellemzi, kerli a vad jtkokat. Inkbb a mszka legtetejre kapaszkodva, fentrl szemlli magnyosan a vilgot, mintsem elvegyljn a zajos tmegben. Kirndulsok alkalmval klnsen a hegyi s barlangtrknak, sziklamszsnak rlhet.
A Bak-szltt ltalban kimondottan "j gyermeknek" szmt. Nem heveskedik, megbzhat s pontossgra trekszik. Idben hazar, kszsgesen segt otthon a hzimunkban, szobjban rendet rak. Mindezzel egytt lassan, de biztosan halad cljai fel. Amit nem r el els nekifutsra, azt szvs prblkozsokkal kzelti meg. Noha a kudarcok hatsra akr morzuss, zrkzott is vlhat, nem "beletrds" alkat. Vrakozik, figyel, s fel is ismeri, mikor sprheti flre az eltte tornyosul akadlyokat. Javarszt igen pontosan tudja, hogy kitl mit vrhat, kitl milyen reakcikra szmthat, s hogy az egyes szemlyek mely pillanatban mozgsthatk sajt tervei megvalstsra. Azaz: ragyog diplomciai rzkkel rendelkezik.
rzelmeit nem mutatja ki egyknnyen, elgondolsait sem osztja meg brkivel; a haverkods tvol ll tle. m aki bartjnak tudhatja, az mindig szmthat r - belertve a problms helyzeteket is. Ltvnyos gesztusok, szp szavak helyett azonban ilyenkor is inkbb cselekedeteivel ll helyt. Szkebb krnyezetben, majd utbb szlesebb krben is elismerik: vezet egynisg. maga nehezen kr s fogad el segtsget. Fontos, hogy krnyezete megrtesse vele: szeretetremlt marad akkor is, ha olykor tmogatsra szorul, vagy ha esetleg elrontott valamit.
Iskolba kerlve a tanrok kedvence lehet. Szorgalmas, engedelmes, tiszteli a szablyokat. Osztlytrsai kzl csupn egyet-kettt enged igazn kzel maghoz, de a tbbiekkel is kszsges, s igyekszik alkalmazkodni a kzssg mindenkori lethez. Osztlytrsait gyakorta figyelmeztetheti tanulssal kapcsolatos ktelezettsgeikre. maga nemigen mulasztja el a r rtt feladatokat, st gyakorta agglyoskodhat, megfelelen elvgzett-e mindent. Klnsen a reltrgyakban jeleskedhet.
Felnttknt elszntan trekszik arra, hogy hasznoss s elismertt tegye magt, tkletesen s magas szinten illeszkedjk be a trsadalomba. Lehetsg szerint olyan foglalkozst vlaszt, amely lehetv teszi, hogy msok felnzhessenek r pozcija, munkabrsa, a nehz krlmnyek vllalsa miatt. Vlhat belle matematikus, geolgus, egyetemi tanr, ptsz, szobrsz, vagy - fizikai kihvsokra sszpontost alkat esetn - bnysz, barlangsz, hegymsz is. Pldamutat megbzhatsga, kitartsa elbb-utbb biztosan az tlag fl emeli valamely letterleten. Komoly ember, akit komolyan is kell venni.
|