A kilenc gygymd
Vannak alapvet eszkzk, amelyekkel nvelhetjk, vagy cskkenthetjk a chit. Sarah Rossbach (Rossbach,(1988.)) ismerteti ezeket az ltalam is alkalmazott mdszereket rszletesebben.
A Kilenc Gygymddal a kvetkez hatsok rhetk el:
· kiegyenslyozatlansgok feloldsa
· chi ramls fokozsa, vagy mrsklse
· a nyolc ba-gua terlet erstse
A kilenc alapmdszer a kvetkez:
1. Vilgt, vagy fnytr objektumok: tkrk, kristlygmbk, fnyek
2. Hangok: harangjtkok, csengk
3. l elemek: nvnyek (valdiak vagy mestersgesek)
4. Mozg objektumok: mobilok, szlmalmok, bgcsigk, szkkutak
5. Nehz elemek: kvek vagy szobrok
6. Elektromos elemek: lgkondicionlk, sztereo berendezsek, televzi, szmtgp
7. Bambusz furulyk
8. Sznek
9. Egyb
Vilgt objektumok
Tkrk
A Feng-shui egyik leghatkonyabb mdszere a tkr, amely egy sereg kls s bels problmt orvosolhat. A hzon kvl eltrti a fenyeget chit, szrmazzon az egy a hzra irnyul ttl vagy egy hatalmas, magas szomszdos plettl, vagy egy temetkezsi vllalattl. A tkr tmogatlag lp fel a fenyeget chi ellen, s visszaveri azt, egyben vdelmet is biztost. Ez brmilyen mret tkr esetben igaz. A kortrs ptszetben alkalmazott veg- s tkrfalak szintn segtenek eltrteni a krnyezet negatv hatsait. Ha azt kvnjuk, hogy az sszes erszakos erk eltnjenek, hasznlhatunk egy konvex tkrt is, ami fordtott kpet ad. Ha egy t pontosan a bejratra irnyul fggesszk a tkrt az ajt fl egy ilyen dombor tkrt, amely kpes sztoszlatni az t sodr chijnek rt hatsait.
Egy hzban vagy irodban a tkrk tbbfle clt is szolglhatnak. Bizonyos esetekben a nagyobb tkr alkalmazsa hatkonyabb, pldul, ha egy hinyz oldalt szeretnnk kiegyenslyozni, de ltalban nem mondhat el, hogy minl nagyobb tkrt clszer alkalmaznunk. A tkrk nem vghatjk le az ember fejt: ha a tkr tl rvid, akkor fejfjst okoz s cskkenti a lakk chijt. Ha tl magas, knyelmetlen rzst kelt a lakkban. Megfelelen felfggesztve „beviszi” a vz, vagy kert kellemes ltvnyt a bels terekbe, gy beviszi a j kls chit s a fnyt a laksba. A szk terleteken a tkr elsegti a chi ramlst s ltrehozhatja a tgassg s vilgossg illzijt. A tkr megmutatja a betolakod kpt mindenkinek, aki httal van az ajtnak. Az zletben, ha megfelelen akasztjk fel nvelheti a profitot.
Kristlygmbk
A kristlygmbk rendbe tudjk hozni egy laks vagy iroda chijt, mivel megoldjk a tervezsbl add kiegyenslyozatlansgokat s erstik a Ba-gua pozcikat. Mint az energia s a fny visszaveri talaktjk az ers, riaszt chit - mind bels, mind kls chit - s sztszrjk a szoba minden rszben, gy a pozitv er s energia forrsv vlnak. A kristlygmbknek egyedlll tulajdonsga az, hogy kpesek jv alaktani az rt chit, emiatt hasznlatuk nagyon gyakori. A kristlygmbt gy kell elhelyezni, hogy a napfny rje, mert a napfny megtiszttja a gmbt az esetleges rt hatsoktl, amiket magba szedett.
A kristlygmbket specilis ritulis trgyakknt is hasznljk. A templomban Buddha jele mell fggesztve klnleges erkre tesz szert. Ha egy hv szemly megldja szellemi energikkal, a kristlygmb talaktja a fnyt erv s energiv, s egy mantra vagy imdsg hatsra ezt kisugrozza s feltlti vele a szobt.
Fnyek
A fnyek alkalmazsa hatkony mdszer. A fnyek gy tekinthetk, mint fontos Feng-shui erssgek brmely krnyezetben. Egy „L” alak hzon kvl elhelyezve egy lmpa vagy reflektor fnye lefedi a hinyz sarkot. Egy domb legalacsonyabb pontjra helyezve meg tudja vni a chit s a pnzt attl, hogy egy lejts helyen „elguruljon”. Bell a lmpk - a napot s magt az energia rasztjt jelkpezve - gazdagtjk a bels chit. Laksok esetben rdemes nhny vilgtssal kapcsolatos ergonmiai elrst betartanunk, pldul igyekezznk elkerlni a kompakt fnycsvek hasznlatt klnsen asztali lmpkban, mert ezek hasznlata az ltaluk kibocstott nagyfrekvencis sugrzs miatt kros lehet az egszsgre.
Hangok
Harangjtkok
A harangjtkok ltalban a chi ramls mrskli. Sztszrjk az rt kls s bels chit, mrskelve s tterelve pldul egy t vagy hegy chijt egy jtkonyabb s kiegyenslyozottabb irnyba. A harangjtkok s csengettyk arra is hasznlhatk, hogy sszegyjtsk a pozitv chit s a pnzt otthonra, vagy az zletbe. A bejrat mell fggesztve riasztknt szolglnak, figyelmeztetve a hzba vagy az zletbe belp idegenekre.
l elemek
Nvnyek s virgok
A nvnyek - valdi, selyem vagy manyag, bonsai, egynyri vagy vel - nemcsak a termszetet, az letet, a nvekedst szimbolizljk, hanem keresztlvezetik az ltet, tpll chit is a szobn. Tbb mdon mkdnek. A nvnyek a j Feng-shuit jelzik; ahol egy virg vagy nvny boldogulni tud, ott tudnak a lakk is. A bejrat valamelyik oldaln elhelyezve odavonzzk s ltre is hozzk a j chit. Amellett, hogy fellnktik a bels chit, a nvnyek orvosoljk a tervezsbl add kiegyenslyozatlansgokat, mint a problms szgletek s sarkok, amik belgnak a szobba, vagy a hasznlaton kvli trolterletek. A virgok kztt kivtelt kpez az azlea. Li mester tantsa szerint az azlet nem szabad a laksban tartani, hanem ki kell ltetni a kertbe, ugyanis rossz hatssal van a hz lakira. Az azlea a halllal kapcsolatos, gy htrltatja a betegsgbl trtn gygyulst, emiatt mindenkppen kerlni kell, klnsen kisgyermek esetn.
A mestersges nvnyek s selyemvirgok bizonyos krlmnyek kztt - tl stt terlet - helyettestik a szobanvnyeket, mert a leveleik nem hervadnak el s a szirmaik sem hullanak le, de mivel nem lnek, nem szerepelnek chi forrsknt, csak a chi forrs „kpzett” keltik, vagyis csak pszicholgiai hatsuk van. (Az emberben pozitv hangulati vltozst okoz, de valjban nem termel chit.) J tulajdonsguk a pszicholgiai hatson kvl mg az, hogy a mestersges virgok nem ignyelnek kezelst, s nem is hervadnak el, a lakk gy a nvny esetleges tnkremenetele esetn nem kerlnek szembe az elmls s a hall szimblumaival.
A szrazvirgokat el kell kerlnnk. A szrazvirg olyan halott dolog, amely lni akar, klnsen igaz ez a vzelvonssal szrtott, magtalan nvnyekre, amilyen a kzkedvelt szrtott rzsa. Az ilyen virgok chit vonnak el arrl a Ba-gua oldalrl, ahol elhelyeztk ket, gy ezeket el kell kerlni. A termsek, vagy olyan szrtott nvnyek, amelyeknek magjaik is vannak, mint a klnfle kalszok nem jelentenek gondot, ezek az adott oldalon a Fa elemet fogjk kpviselni, s elfogadhatnak tekinthetk.
Akvriumok s haltartlyok
Ezek, akrcsak a nvnyek, a termszet, klnsen az letad cen mikrokozmoszai. A vz pedig - a rizstermels alapja - a pnz szimbluma. (A knaiak a feng-shui (szl-vz) kifejezst a „szerencsejtk” rtelemben is hasznljk, rtsd: „a vz elfjsa”.) Amikor a vz ltvnya hinyzik, a knaiak akvriumokat s haltartlyokat hasznlnak, hogy fellesszk a tpll s pnzt hoz chit. A hal - a tenger gymlcse - tovbb gazdagtja az otthont s az irodt. Az irodkban a halakat azrt alkalmazzk, hogy sszegyjtsk a baleseteket s az ltalnos szerencstlensgeket, amikor elpusztulnak azonnal ptolni kell ket. A levegztet berendezssel elltott akvriumok tekinthetk a leghatkonyabbnak, mert akrcsak a szkkutak, ezek is serkentik a chi ramlst. A halak kztt mindenkppen legyen fekete, mert az vonzza maghoz a balszerencst. Az elpusztult fekete halat azonnal ptolni kell. Az akvriumok klnsen kedvezek, mivel egyestik magukban az t elemet. A homok a Fld elemet kpviseli, a kvek a Fmet, a nvnyek a Ft, a halak a Tzet a vz pedig a Vz elemet. Az akvrium klnsen kedvez a Gazdagsg oldalon, mert oda vonzza a pnzt, ezrt mennyiben van akvriumunk clszer itt elhelyezni. Akinek nincs akvriuma, s gy gondolja nincs ideje halakat gondozni az kszthet magnak m-akvriumot. Egy ngyzet alak (Fld elem) vegtartlyba kveket, esetleg nvnyt s veg halakat kell helyezni, s mr ksz is az akvrium, amely megfelelen elhelyezve szintn j hats. Ebben az esetben is cserljk gyakran a vizet s gyeljnk a tartly tisztasgra.
Mozg elemek
A szl vagy elektromossg hajtotta mozg trgyak, mint a mobilok, mozgkk, szlmalmok, forgk s szlkakasok hatsa ketts, egyrszt lnktik a chit ott, ahol esetleg megrekedt s lelassult, valamint sztoszlatjk pldul egy t vagy hossz folyos erszakos, felgyorsult chijt.
Kls s bels szkkutak s csobogk
A szkkutak s csobogk szintn a chi-aktvl s pnzteremt vz mikrokozmoszai. Ezek jtkony hatsak is, a vz ereje pldul sztszrhatja egy nylegyenes t „gyilkos chijt”. A szkkutak aktv s pozitv chit hoznak ltre.
Nehz trgyak
A nehz trgyak, mint a kvek, sziklk, szobrok, ha megfelelen helyezik el ket segthetnek stabilizlni egy nyugtalant vagy bizonytalan lethelyzetet, legyen az egy munkahely vagy egy hzastrs megtartsa.
Elektromossg
Az elektromos kszlkek lnktik a krnyezetket aktv yang tulajdonsgaiknl fogva. Szleskr hasznlatuk egyb tnyezk miatt - kros nagyfrekvencis sugrzsok - mgis megkrdjelezhet. Laksok esetn rdemes minl kevesebb ilyen berendezst - televzi, szmtgp stb.- hasznlnunk. Elhelyezsknl inkbb a nagyfrekvencis sugrzsi trre legynk tekintettel, s gy helyezzk el ezeket, hogy lehetleg gy vagy lbtor a kperny mgtti 1,0-1,5 m-es terleten bell ne helyezkedjen el. A yin tulajdonsg hlszobban nem szabad elhelyezni televzit, vagy ms elektromos berendezst, mivel yang tulajdonsgaiknl fogva ezek kellemetlenl lnkt hatsak.
Furulyk
A bambuszfurulykat Sarah Rossbach kimondottan knai sajtossgknt emlti. Ezeknek inkbb szimbolikus s vallsi jelentse van. Trtnelmileg a bambusz furulyt a bke s a j hrek hrladsra hasznltk, s ezrt asszociciknt a jelenlte bkt, biztonsgot s stabilizcit hoz az otthonba, zletbe vagy irodba. A bambusz furulya az reges, szelvnyezett belsejvel kpletesen rszrl rszre emeli a hz chijt. Ha kt furulyt piros szalaggal tktve felakasztunk egy gerendra egyms fel dntve ket gy, hogy ezltal egy rszleges Ba-gut alkossanak, fel tudjk szvni a chit a szelvnyeken, gy mrskelve a gerenda nyomaszt hatst, s lehetv tve, hogy a chi thatoljon a gerendn. (A fvkval lefel kell ket felfggeszteni.) A furulyk vdelmet is biztostanak. Kardokat szimbolizlva otthonokban, ttermekben, zletekben felakasztva tvol tartjk a gonosz szellemeket s a lehetsges rablkat.
Sznek
Az letnk bizonyos aspektusainak kihangslyozsra alkalmazhatunk szneket a szoba, vagy hz egyes terletein. A knaiak bizonyos szneket sokkal kedvezbbnek tekintenek. ltalban a fekete inkbb a fny elvesztst jelenti, s ezrt jobbra kerlik. A vrs a knaiaknak a hzassg s ms nnepek szne, kedvez szn. A fehr, a knai gysz szne, kerlend. A knai temetseken a hozztartozk egyszer, fehrtetlen muszlin kntsket viselnek, hogy kifejezzk gyszukat. A srga, a nap szne, a hossz letet jelenti. A zld, a tavasz szne a nvekedst, a frissessget s a nyugalmat jelzi. A kk egy ktrtelm szn, ami az eget reprezentlja, ami jobbra kedvez, br nha taln a hvssge miatt a hallra utal.
A ba-gua oldalakat a hozzjuk tartoz sznekkel ersthetjk. A sznek nagyon ers hatsak, emiatt alkalmazsukat nagyon t kell gondolni.
Egyb mdszerek
Feliratok
Olyan feliratok, amelyek szmunkra az adott oldallal kapcsolatban jelentsggel brnak nagyon hatsosak lehetnek. Alkalmazsuk vltozatos lehet. Fggeszthetjk dekoratv mdon elksztve s bekeretezve a falra, vagy egyszeren elrejtve is elhelyezhetjk, pldul egy dsztrgy al, vagy sszetekerve s masnival tktve a polcra.
Rajzok, montzsok
Amennyiben valamilyen problmnk, vagy gondolatunk van, amelyet fontosnak tartunk, vagy esetleg valami kvnsgunk van valakivel vagy valamivel kapcsolatban kszthetnk errl egy rajzot vagy montzst, s az adott oldalra elhelyezhetjk a felirathoz hasonl mdon. Ez azrt fontos, mert alkots kzben a gondolatunkat „beletesszk” a kpbe, s a kp attl fogva ezt a gondolatot fogja sugrozni, s kzvetti mindenkinek, aki ltja. Amennyiben sikerlt elmlylnnk s a rajz, vagy montzs jl sikerlt az adott cl elrsben a megfelel oldalra elhelyezve ez tmogatni fog minket, s ert ad, ahnyszor csak rnznk. Ha szeretnnk szeretteinknek egy igazn kedves ajndkot adni ksztsnk szmukra egy montzst arrl a jkvnsgrl, vagy tmogatsrl, amit nekik szeretnnk nyjtani.
|
BA-GUA OLDAL |
ELEM |
SZN |
SZERVEK |
ERST ESZKZK |
1. |
CSALD EGSZSG |
fa |
zld |
lb |
fbl kszlt dolgok, nvnyeket brzol kpek, szvetek, nvnyek, vzzel kapcsolatos dolgok, csaldi fnykpek |
2. |
GAZDAGSG |
fa |
bbor |
csp |
vzzel kapcsolatos dolgok, csobogk, akvriumok, halat brzol festmnyek, s szobrok, fnyforrsok, pnzes zacsk, szerencsepnzek, arany szn |
3. |
HRNV |
tz |
vrs |
szem |
a cggel kapcsolatos dolgok, diploma, s egyb vgzettsget igazol iratok, fnyforrsok, piros szn |
4. |
HZASSG |
fld |
rzsaszn |
bels szervek |
pros dolgok, agyag trgyak, porcelnok, tjkpek |
5. |
GYEREK |
fm |
fehr |
szj |
fmbl kszlt trgyak, kvek, fehr szn, svnyok, ezst szn |
6. |
SEGTKSZ EMBEREK |
fm |
szrke |
fej |
fmbl kszlt trgyak, kvek, fehr s szrke szn, fehr origami darvak |
7. |
KARRIER |
vz |
fekete mlykk |
fl |
fekete s mlykk sznek, a munknkkal kapcsolatos trgyak, fmbl kszlt trgyak, vz, tltsz kristly ednyek |
8. |
TUDS |
fa |
mlykk |
kz |
szakknyvek, kk vagy zld szn, hegyet brzol festmnyek, kpek |
9. |
KZP |
fld |
srga |
lp |
fldszn sznyeg, ngyzet alak asztal, getett agyag burkolatok, srga, vagy arany szn |
1. Tblzat - Az egyes oldalakhoz trsthat fogalmak s erst mdszerek
Szimbolikus trgyak
Minden olyan trgy a megfelel oldalon elhelyezve szintn hatsos, amely szmunkra az adott Ba-gua oldallal kapcsolatban klns jelentssel br. Pldul a „Gazdagsg” sarokban egy hz kpe, vagy a „Hzassg” sarokban egy klnsen emlkezetes nyaralsrl hozott emlktrgy.
|