Maxima : Vigyzz! rulkodnak a firkid - kombkom vagy sztns titkosrs? |
Vigyzz! rulkodnak a firkid - kombkom vagy sztns titkosrs?
brkat vetnk paprra az rtekezleten, vrakozs vagy telefonls kzben, de akr egy elads alatt is. Fecnikre, jsg szlre, knyv margjra. Van, aki mg hivatalos iratokra is.
ntudatlanul firklod, ami ppen eszedbe jut, mikzben nem is hinnd, mennyi mindent elrulsz gy a szemlyisgedrl s pillanatnyi rzelmi llapotodrl.
Firkink a szemlyisgnk kevss kontrolllt, sztns rgijban keletkeznek. Szakemberek szerint a legizgalmasabb ppen az, ahogyan kzmozdulataink nyomn a vonalak paprra vetlnek, s ennek sorn tulajdonkppen minden egyes pillanatban valamifle kzl jelleg nyilvnul meg. A rajzolgats a tudat alatti rgikbl hozza el azokat a fontos vagy elfojtott dolgokat, amelyeket az rsunk mg egy grafolgus szakember szmra sem minden esetben mutat ki. Mg rskpnk alapjn a teljes szemlyisgnket fel lehet trkpezni, az kombkomok kiemelnek bizonyos tulajdonsgokat, karaktervonsokat, mikzben nemcsak jellemnkrl rulkodnak, hanem rejtett, freudi sztnletnkrl is.
A telefonls kzbeni rajzolgatssal ltalban valamilyen szorongsunkat akarjuk oldani, de mindezek azt is jelezhetik, hogy egy megoldsra vr problma foglalkoztat, esetleg meneklni akarunk valamilyen helyzetbl, vagy egyszeren csak a felgylemlett pozitv s negatv rzelmeinket vezetjk le ily mdon.
Az brk a korral vltoznak. Mst rajzol egy lny, amikor elszr szerelmes, mst egy n, mikor ldott llapotban van, s mst, mikor mr nagymama. A firkk tmjt mindig az aktulis lethelyzet, illetve hangulat hatrozza meg — a szemlyisgen tl. Termszetesen vannak olyan ltalnossgok, melyek hangulattl fggetlenl elemezhetek.
Nem mindegy, hov
Amikor valaki rni kezd egy paprra, birtokba vesz egy teret. Az a md, ahogyan ezt teszi, megmutatja, hogyan viselkedik akkor, ha a val letben bizonytania kell. A firkk trbeli elhelyezkedse szintn kifejez. Ha az elttnk hever kis paprdarabka kzepre kezdnk el rajzolgatni, biztosan ers szemlyisggel rendelkeznk. Aki a lap tetejre firkl, azt a szellemi dolgok foglalkoztatjk, fontos szmra az eszttikum, a szpsg, aki viszont az aljra, azt sokkal inkbb az anyagiak vonzzk, a termszet szeretete jellemzi, s fontos szmra a szexualits, hiszen ez az oldal az sztnk. A papr bal szlre skiccel a mltban l, meghatroz szmra az anya hatsa, s inkbb befel fordul ember.
A jobb oldalt szeretk viszont kedvelik ms emberek trsasgt, a jvt tartjk fontosnak, s az apai dominancia jellemzi ket, vagyis nyitott, extrovertlt tpusak. Valamelyest erszakosabb, rmensebb az tlagnl az, aki rfirkl egy szvegre. Ugyanakkor a folyamatossgot keresi, trsasgban, emberek kztt rzi jl magt, s nem szereti a magnyt az, aki kt bekezds kz firkl.
Vonalkzk s satrozk
A hely s a forma mellett az sem mindegy, hogy milyen lendletesen karcoljuk a paprt, vagyis milyen vonalvezets jellemzi firkinkat. Az erteljesen rajzolk kevsb tudnak alkalmazkodni, irnyt termszetek, a lgyabban „vonalkzk" ltalban kedvesebbek, simulkonyabbak, engedkenyebbek. Aki viszont besatrozza az brt, amit rajzolt, az olyan rejtett-titkolt dolgot vagy tudattalan problmt jelez, amelyet mg az illet maga sem tud megfogalmazni.
ltalnossgban elmondhat, hogy a geometriai brk a racionlisabb, mban l tpusokra jellemzek, olyanokra, akik szmra fontosak a szablyok, s akiknl az er, az ambci s a trekvs dominl. Akik viszont klnfle alakzatokat — szveket, napocskt, embereket — skiccelnek fecnikre, rzelmesebb belltottsg, lgyabb szemlyisgek.
Az brk „megfejtse"
1. Aki vonalkkat hzogat, esetleg sszekttt diagramszer vonalakat, annak biztatsra, lland dicsretre van szksge, m ha ezt megkapja, kpes lmait, terveit valra vltani. Ha a vonalakat balrl jobbra hzza, a jv fel nz, ha pp ellenkezleg, akkor nem tud elszakadni a mlttl
2. Spirlokat rajzol az, aki kizrlag a jelenben l, a maga alkotta vilgban. Nha annyira elzrja magt a vals vilgtl, hogy szre sem veszi a kellemetlensgeket. Ugyanakkor kiegyenslyozott egynisg, aki kpes hatrozott, gyors dntsekre.
3. Krket, ngyzeteket vagy hromszgeket vetnek paprra a logikusan gondolkod emberek. Az sszersg azonban nem mindig juttatja el ket a helyes megoldshoz, gy nha elhamarkodott kvetkeztetseket vonnak le, s kpesek elbzni magukat intelligencijuk miatt. Hrom egymsba koncentrikusan fut kr a test, a llek s a szellem sszhangjt mutatja, a flkrk pedig gondolati nyitottsgunkrl s tanulkonysgunkrl rulkodnak.
4. Aki mindig virgokat firkl, jszv, segtksz ember, akit sok an szeretnek. Mg a sikertelensg sem keserti el, s nem akadlyozza tervei megvalstsban, ezenkvl trelmes s hsges bart. Lelkesedse a mvszet s az irodalom irnt hatrtalan.
5. A fkat, leveleket rajzolk kimagaslanak a kreativits tern. Vgynak az ismeretlen megfejtsre, s kpesek is felfedezni azt.
6. Aki tjkpeket vet paprra, felelssgteljes, kiegyenslyozott tpus. Vgyai megvalstsa szmra nem egyszeren elrend clt jelent, mivel tudja, hogy jutalma a tkletes harmnia. Sajt rdekeit sem hagyja figyelmen kvl, de a msokrt val tenni akars az elsdleges. J vezet vlhat belle.
7. A folyton llatkkat megrktk rzkenyek. Mindenkirt s mindenrt aggdnak. Mg sincsenek terhnkre, hisz leginkbb magukat emsztik. Megrtek s segtkszek. Ha valaki pldul csigt alkot, mly rzelmi bizonytalansgban szenved, vagy fl valamitl.
8. A napocskkat rajzolk igazi romantikus mvszlelkek. Alkalmasak kreatv munkakrbe, hiszen mindent szpnek ltnak. Vgtelenl optimistk, gy knnyen elkerlhetik figyelmket az elttk tornyosul akadlyok.
9. Aki keresztet szeret firkantani, gy, hogy a kzepnl feljebb helyezkedik el a vzszintes vonal, az a szellemisgre helyezi a hangslyt. Aki a kzepnl lejjebb teszi a vzszintes vonalat, az az anyagisgra fektet nagyobb hangslyt.
10. Akad olyan is, aki folyton a nevt irklja. nagyra tartja magt. Segtksz, de szereti tudatni msokkal is, hogy milyen nagylelk, s mennyi mindent megtesz msokrt. Akaratereje nem ismer hatrt, rzelmei hevesek.
|